Depresja & Zaburzenia lękowe

Depresja: 10 NAJGORSZYCH TEKSTÓW, KTÓRYCH NIE POWINIENEŚ MÓWIĆ OSOBIE CHOREJ NA DEPRESJĘ

 

10 tekstów, które słyszą osoby chore na depresję

10 tekstów, których osoby zdrowe, nie powinny mówić osobie chorej

Przemyśl, nim coś powiesz.

1.”Zajmij się czymś” 

To najpopularniejsza rada jaką słyszałam  i jednocześnie moje numer jeden. Wszyscy którzy mierzyli się z depresją wiedzą, że zajęcie to pstryczek do wyleczenia. Owszem, rozumiem sens tej rady – człowiek bezczynny więcej narzeka i zamartwia się, człowiek zajęty nie myśli o problemach, bo nie ma czasu. Naturalnie zajęcie (hobby, praca czy obowiązki) są ważnym elementem w leczeniu. Jednak nie wiecie jak wielu ludzi w depresji ma mnóstwo zajęć, są wręcz pracoholikami, mają ciągłe spotkania z ludźmi i co? I mają depresję. Ponieważ nie czują sensu i szczęścia z wykonywanych zajęć. Problem tkwi tu nie w liczbie zajęć lecz w nastawieniu i psychice podczas ich wykonywania.

 

2. „Kiedyś ludzie takich problemów/chorób nie mieli”

No szlag mnie trafia! Kiedyś znaczy kiedy? Za czasów naszych dziadków, pradziadków? Mieli, mieli ale inne problemy. Były wojny, głód, reżim, teraz po prostu zmienił się rodzaj problemu, ale wewnętrzne niezadowolenie człowieka mogło być zawsze. Po drugie, nie było takiego nazewnictwa. Nikt nie zdefiniował depresji, nie było tylu form radzenia sobie z nią co teraz. Poza tym kiedyś było mniej wyborów, mniej możliwości przez co człowiek cieszył się z innych kwestii niż dziś. To naturalny postęp czasu, za sto lat problemy będą zupełnie inne. Depresja to kwestia indywidualna, po prostu kiedyś się o niej nie mówiło. Dziś jesteśmy wolni w wyrażaniu.

 

3. „Inni ludzie mają większe problemy”

Mają. Są nawet tacy którzy mają dużo mniejsze problemy niż ja i popełniają samobójstwa. Problem sam w sobie nie ma miary wielkości – to my ją nadajemy. Dla kogoś utrata pracy może być zbawieniem, szansą i wolnością, dla kogoś innego porażką i policzkiem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ja jestem w swoim ciele i to że gdzieś na świecie jest głód nie zlikwiduje np. mojego kryzysu w związku.

 

4. „Nie przejmuj się”

Ok to już się nie przejmuję. Dzięki za wyleczenie!

 

5. „Życie jest za krótkie by się zamartwiać”

Dlatego próbuję leczyć się z depresji by mieć jeszcze szansę pożyć jak szczęśliwy, zdrowy człowiek. Możesz spróbować mi w tym pomóc.

 

6. „Depresja to nie choroba”

Więc na pewno tego nie przeżyłeś. Zaawansowana depresja wyrządzić potrafi więcej krzywd i spustoszeń w organizmie niż niejedna choroba fizyczna. Jeszcze lepiej – depresja może doprowadzić do nie jednej choroby fizycznej. Zmienia nas hormonalnie, stres powoduje wiele problemów zdrowotnych, depresja wpędza nas w bezsenność, która niekorzystnie działa na funkcjonowanie WSZYSTKICH narządów, wpędza nas w zaburzenia odżywiania, problemy gastryczne itd (wymieniane w nieskończoność).

 

7. „Dawno chyba Ci się po dupie porządnie nie dostało od życia”

Właśnie mi się teraz dostaje. Każdego dnia, każdej nocy, każdego poranka gdy otwieram oczy i gdy je zamykam. Z każdą sekundą depresja uderza mnie po całym ciele i chciałabym by była to tylko dupa.

 

8.„Doceń, bo jutro może być gorzej”

Właśnie w tym kwi sedno choroby! Człowiek chory na depresję nie potrafi być szczęśliwy i docenić tego co ma! Nie potrafi cieszyć się, że ma dwie ręce, pracę i zdrowych rodziców, gdzie ktoś inny niepełnosprawny jest bardziej szczęśliwy niż on. Nie umie widzieć dobra w dużych, a co dopiero małych rzeczach i sukcesach. Co z tego, że jutro może być gorzej, skoro nie będę cieszyć się jeśli byłoby lepiej?

 

9. „Napijmy się, będzie lepiej”

Moi drodzy, toast kieliszka brzmiący „do dna” to też droga „do dna”. Nie proponuj alkoholu osobie która ma depresję, albo podejrzewasz, że może ją mieć. Sam nie top smutków w alkoholu, smutki to nie rzecz fizyczna – nie ma ciężkości, wypłynie z powrotem na powietrze 🙂

 

10. „Nie narzekaj”

Czy wiesz, że większość chorych na depresję nie daje po sobie tego poznać? W pracy myślisz, że są skupieni, a oni po prostu są zamknięci w sobie? W czterech ścianach swojego mieszkania mają załamania nerwowe kiedy Ty myślisz że właśnie robią produktywne rzeczy? Jeśli ktoś zaczyna mówić o swoich problemach – pomóż mu, on nie narzeka, on szuka pomocy i właśnie masz szansę takiej osobie pomóc. Pomóc, nim będzie